„Złapani w sieci” – przejmujący dokument o pedofilii w sieci

20 kwietnia br. na platformie CDA Premium będzie miał premierę dokument  „Złapani w sieci”. Film jest przejmującym zapisem eksperymentu, pokazującego jak bardzo nastolatki narażone są w internecie na kontakty z pedofilami. Dokument, który odbił się dużym echem w międzynarodowych mediach, w Polsce będzie dostępny tylko na CDA Premium.

„Złapani w sieci” (tytuł ang.: Caught in the Net / oryginalny.: V síti) to zapis kontrowersyjnego eksperymentu przeprowadzonego przez czeską ekipę filmową, którego celem było pokazanie rozmiaru pedofilii w internecie i skali narażenia nastolatków na tego typu kontakty. W trakcie castingu twórcy dokumentu wybrali trzy pełnoletnie aktorki, ale o urodzie wskazującej na dużo niższy wiek, które w filmie miały odgrywać role dwunastolatek. W studio filmowym zbudowano trzy realistycznie wyglądające dziewczęce pokoje, a bohaterki posadzono przed komputerami – zaraz po zalogowaniu się do różnych mediów społecznościowych, zaczęły otrzymywać seksualne propozycje od dorosłych mężczyzn. Przez 10 dni eksperymentu otrzymały 2500 niewybrednych ofert, prób szantażu i zaproszeń na spotkania w realnym świecie. 

Film jest zapisem tego porażającego eksperymentu, który ostatecznie wyszedł poza granice studia. Prowadzący zgodzili się bowiem, żeby dziewczyny przyjęły ponad dwadzieścia zaproszeń na spotkania i skonfrontowały się z pedofilami w realnym świecie. Aktorki biorące udział w eksperymencie były otoczone opieką psychologa, prawnika, policji i całej ekipy filmowej.  

„Złapani w sieci” to przejmujący dowód na to, jak bardzo dzieci i nastolatki narażone są na kontakty z pedofilami, jak łatwo do nich dochodzi, jak szkodliwe są dla psychiki młodych ludzi, jakie techniki szantażu i zastraszania stosują pedofile i wreszcie, jak łatwo potrafią oni nawiązane relacje przenieść z internetu do prawdziwego świata. 

Film wywołał wiele komentarzy w Czechach, gdzie powstał, jak i w międzynarodowych mediach. Obraz otrzymał nagrodę za najlepszy film dokumentalny i nagrodę publiczności na festiwalu Czeski Lew. Pod koniec 2020 roku był pokazywany m.in. na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. 

W Polsce będzie można go zobaczyć tylko na platformie CDA Premium. Film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Premiera filmu 20 kwietnia 2021 roku.

Oficjalna strona filmu:
https://vsitifilm.cz/about-the-film.html