Informacje o spółce

CDA Spółka Akcyjna to operator portalu CDA.pl – najpopularniejszego niezależnego serwisu rozrywkowego w Polsce, oferującego usługę VOD w ramach sekcji CDA Premium, zawierającej wysokiej jakości filmy i seriale dostarczane przez weryfikowanych dystrybutorów filmowych.

Portal CDA.PL to multimedialna platforma hostingowa o charakterze rozrywkowo-społecznościowym. Dominującymi treściami są tu gry online, materiały wideo oraz zdjęcia i grafiki. Serwis tworzony jest przez i dla użytkowników, co oznacza, że wszystkie materiały jakie można znaleźć w CDA.PL dodawane są przez społeczność osób korzystających z portalu (tzw. User Generated Content). Tym samym działa na zasadach zbliżonych do funkcjonowania serwisu YouTube.

Adres CDA.PL jest od lat jednym z najpopularniejszych w polskim internecie – każdego miesiąca serwis odwiedza ponad osiem milionów internautów, a liczba generowanych odsłon przekracza sto milionów.

CDA.PL działa w warunkach regulowanych przez ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tzw. USUDE) z dnia 18 lipca 2002 roku. Oznacza to między innymi, że realizowane są wszystkie wymogi i obowiązki jakie ww ustawa nakłada na usługodawców, zwłaszcza w zakresie ochrony praw autorskich. CDA.PL dokładnie informuje swoich użytkowników jakie treści i materiały mogą, a jakie nie mogą być przez nich udostępniane. CDA.PL stosuje się do tzw. procedury „notice and take down”, czyli bezzwłocznie usuwa wszystkie materiały, co do których zgłoszono naruszenie praw autorskich. Sam mechanizm zgłaszania materiałów naruszających prawa autorskie został maksymalnie uproszczony i może z niego skorzystać każdy, nie tylko zarejestrowany użytkownik.

Dodatkowo, mimo iż nie jest to wymagane przez USUDE, CDA.PL uruchomiło w 2015 roku specjalne narzędzie dla partnerów i dystrybutorów, tzw. direct takedown tool, które umożliwia im samodzielne przeszukiwanie oraz kasowanie wszystkich materiałów naruszających prawa autorskie. Korzystają z niego między innymi Anti-Piracy Protection, Monolith Films, Cyfrowy Polsat, Warner Bros Poland, Telewizja Polska S.A., FOX Group, Kino Świat, Gutek Film, M2 Films, BB Media czy Aurora Films. Ponad 90 procent usuwanych treści z CDA.PL odbywa się przy wykorzystaniu tego właśnie rozwiązania. Żaden inny polski podmiot działający w oparciu o USEDE nie daje tak daleko idących możliwości ingerowania w swoją strukturę!

CDA.PL współpracuje również z vlogerami i twórcami autorskich materiałów wideo. Specjalnie dla nich uruchomiony został w lipcu 2015 roku program partnerski w ramach którego serwis dzieli się zyskami z emitowanych reklam. CDA.PL współpracuje na tym obszarze z ponad 750 podmiotami, w tym też z największymi sieciami takimi jak LifeTube, Gamellon, Epic Makers (AGORA) czy Grupa ZPR (Eska, Super Express, Murator).

CDA Premium

Na początku 2016 roku uruchomiona została nowa usługa o nazwie CDA Premium. Jest to platforma działająca w oparciu o model SVOD. Użytkownik po wykupieniu miesięcznego abonamentu otrzymuje dostęp do katalogu filmów, których liczba stale rośnie. Wszystkie materiały, jakie znajdują się w bazie CDA Premium, są udostępniane użytkownikom w ramach umów licencyjnych zawartych z dystrybutorami. Wśród tych dystrybutorów są między innymi Kino Świat, BestFilm, Media4Fun, M2 Films, Filmoteka Narodowa, Hagi Film, Studio Miniatur Filmowych, Vision Films, Polmedia, Vivarto, Aurora, Against Gravity, Kondrat-Media, Figaro Film, SPInka Film Studio czy SDT. Liczba dystrybutorów oraz dostępnych filmów cały czas rośnie, a celem jest stworzenie jak największego katalogu SVOD w Polsce.

Zasada działania CDA Premium jest inna niż CDA.PL. W przypadku tego drugiego mamy do czynienia z multimedialną platformą hostingową, gdzie treści umieszczają sami użytkownicy. W przypadku CDA Premium mamy do czynienia tylko z filmami, które udostępniane są na mocy umów licencyjnych z dystrybutorami.

Kanał CDA Premium po roku od startu miał 42 tysiące abonentów, a po osiemnastu miesiącach ponad 74 tysiące. Dwa lata od startu liczba abonentów CDA Premium osiągnęła 100 tysięcy (stan na koniec roku 2017). CDA Premium to jeden z najdynamiczniej rozwijających się kanałów sVOD w Polsce.

Dodatkowe informacje:

Strona korporacyjna Spółki