Filmy na 8 marca w CDA Premium!

Oto nasza krótka propozycja na filmowy Dzień Kobiet.

Kobiety w biegu (komedia)
https://www.cda.pl/video/5055866da/vfilm

Film okazał się największym kasowym sukcesem w historii czeskiego kina. Vjera to kochająca żona i matka trzech dorosłych córek, która po nagłej śmierci męża postanawia spełnić jego ostatnie życzenie – wzięcie udziału w maratonie. Wymyśla, aby trasę liczącą 42 kilometry, pokonać w czterech częściach w rodzinnej sztafecie z córkami. Ambitne panie nie przejmują się faktem, że żadna z nich nie przebiegła dotąd ani metra w jakimkolwiek biegu. Sportowe wyzwanie to dla każdej kobiety szansa, aby również rozwiązać i swoje osobiste problemy. Nagrody: „Czeskie Lwy” (Nagroda Specjalna – Nagroda Publiczności).

Spódnice w górę! (komedia)
https://www.cda.pl/video/34867969d/vfilm

Francuska komedia stworzona przez kobiety dla kobiet i mężczyzn, którzy ich pożądają. Produkcja pokazuje jedenaście kobiet, z których każda jest inna i każda czego innego doświadczyła i o czym innym marzy. Lily chce być bardziej sexy, Jo jest wiecznie niezaspokojona, Agathe ma wstydliwy sekret. Z kolei Fanny jest z niewłaściwym facetem, Sophie nie może osiągnąć orgazmu, Adeline pragnie szalonych romansów i szampana, a Sam boi się własnego cienia. Tego wszystkiego zazdrości im perfekcyjna i pedantyczna Rose, która osiągnęła już szczyt korporacyjnych marzeń, ale po drodze zgubiła to, co najcenniejsze… kobiecość.

Dzień kobiet (dramat)
https://www.cda.pl/video/528191f9/vfilm

Znakomita polska produkcja ze znakomitą obsadą (Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Agata Kulesza, Leonard Pietraszak). W reżyserii Marii Sadowskiej. Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. „Dzień kobiet” zdobył wiele nominacji do nagród filmowych. Nagrody: Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych – „Jantar” za scenariusz oraz „Słoń” – Najlepszy film polski.

Lejdis (komedia)
https://www.cda.pl/video/2367954b5/vfilm

Jeden z najbardziej kobiecych polskich filmów. No i oczywiście wielki kinowy hit. Cztery mieszkające w dużym mieście kobiety zmagają się z problemami w życiu osobistym. W ciągu roku życie pań ulega zmianom, a ich przyjaźń zostaje poddana próbie. To właśnie przyjaźń sprawia, że łatwiej przebrnąć im przez pułapki zastawiane przez los. Wspaniałe kreacje: Edyty Olszówki, Anny Dereszowskiej, Izy Kuny i Magdaleny Różczki. Panowie też dobrze grają :-). Nagrody: „Złote Kaczki” – najlepszy film, najlepszy aktor.

Madame (komedia/romans)
https://www.cda.pl/video/379330689/vfilm

To szczególny film. Wywołuje skrajne emocje. Ale każdego na swój sposób porusza. Siłą tego obrazu jest scenariusz: wyprawiając przyjęcie, wierząca w przesądy Anne postanawia namówić swoją pokojówkę, aby ta udawała hiszpańską arystokratkę. Toni Collette, Harvey Keitel, Rossy de Palma robią tu kawał dobrej roboty.

Lady M. (dramat)
https://www.cda.pl/video/4042318e8/vfilm

Niebezpieczne kobiety też mają swój wdzięk :-). W „Lady M.” młodziutka Katherine wychodzi za mąż za znacznie starszego i majętnego dziedzica. Żyje w świecie mężczyzn, którzy traktują ją wyłącznie jako piękną ozdobę. Kiedy Katherine spotyka emanującego seksualną energią Sebastiana, nowego pracownika męża, zaczyna przechodzić wewnętrzną przemianę. Od tego momentu nie zatrzyma się przed niczym, aby dostać to, czego pragnie. Film został obsypany wieloma nagrodami, m.in. Europejska Nagroda Filmowa, BIFA (Najlepszy brytyjski film niezależny), Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

Żelazna Dama (biografia)
https://www.cda.pl/video/1341317c9/vfilm

Film o silnej kobiecie, czyli Meryl Streep w roli premier Margaret Thatcher. Zanim Margaret Thatcher stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki. Wszystko w tym filmie jest genialne. Pewno dlatego dostał 2 Oscary, Złotego Globa i kilka innych, ważnych nagród.

A jeżeli to dla Was mało, to w CDA Premium znajdziecie znacznie, znacznie więcej dobrych filmów 🙂