Zarząd CDA S.A. informuje, że w dniu 12 grudnia 2024 r. wpłynęło do Spółki wezwanie do zapłaty ze strony ZAIKS „z tytułu publicznego udostępniania utworów za okres od 2015 do 2024”. Spółka uznaje ww. żądania ze strony ZAIKS za absurdalne i pozbawione podstaw prawnych, a dotychczasowe działania ZAIKS odbiera jako próbę szantażu i działania na szkodę artystów, których organizacja ta powinna reprezentować. W związku z powyższym Spółka postanowiła ujawnić szczegóły dotychczasowych rozmów z ZAIKS prowadzonych w zakresie dodatkowego wynagrodzenia dla twórców.
W piśmie z dnia 5 grudnia 2024, ZAIKS wzywa CDA do zapłaty kwoty 11 015 732 złotych „z tytułu wynagrodzenia za publiczne udostępnianie utworów za okres od 1 stycznia 2015 do 30 września 2024 roku” i żąda realizacji przelewu do dnia 18 grudnia 2024 r. Zarówno podstawa prawna, a właściwie jej brak oraz sama kwota są odbierane przez CDA jako próba wymuszenia nienależnego wynagrodzenia i szantaż mający na celu zmuszenie CDA do zaakceptowania niekorzystnej dla niej umowy dotyczącej dodatkowych opłat za prawa autorskie od września 2024 r.
Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, dodatkowe wynagrodzenie dla twórców i wykonawców za udostępnianie w internecie m.in. utworów audiowizualnych, powinno być wypłacane od 20 września 2024 r., kiedy to zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Zgodnie z postanowieniami tej nowelizacji spółki takie jak CDA powinny zawrzeć umowy z Organizacjami Zarządzania Zbiorowego reprezentującymi twórców i ustalić wysokość przekazywanego wynagrodzenia. W przypadku braku porozumienia między stronami o wysokości dodatkowego wynagrodzenia, jakie ma być przekazywane od 20 września 2024, mogą decydować sądy powszechne w drodze postępowania.
Spółka z tytułu licencji przekazuje dystrybutorom i właścicielom praw autorskich do filmów rok do roku wielomilionowe opłaty, z czego tylko w ubiegłym roku kwota ta wyniosła ponad 30 milionów złotych. Spółka odprowadza także 1,5% od obrotu w ramach opłaty audiowizualnej na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak widać CDA nie kwestionuje zobowiązań finansowych wynikających z przepisów prawa i umów z właścicielami praw autorskich, tak samo jak nie kwestionuje podstawy prawnej wynikającej ze zmienionych przepisów o prawach autorskich i pokrewnych, a co za tym idzie odprowadzania dodatkowych opłat od 20 września 2024 r. Tymczasem ZAIKS odmawia podpisania umowy z CDA i uzależnia to od zapłaty wynagrodzenia za okres od 2015 do września 2024., co jest sprzeczne z sensem samej nowelizacji, jak i nie ma żadnego uzasadnienia prawnego.
Według CDA ZAIKS celowo torpeduje rozmowy dotyczące stawek dodatkowego wynagrodzenia dla twórców i stosuje szantaż uzależniając podpisanie umowy od zaakceptowania nienależnych opłat za okres 2015-2024. Pismo z żądaniem do zapłaty, jakie wpłynęło 12 grudnia br. do Spółki jest kolejnym przykładem stylu negocjacji obranego przez ZAIKS opartego na wymuszaniu i szantażu. Zarówno samo żądanie zapłaty za okres sprzed nowelizacji, jak i kwota wyliczona przez ZAIKS jest zdaniem Spółki absurdalne.
Spółka nie zamierza ulegać praktykom stosowanym przez ZAIKS i dbając o interes akcjonariuszy postanowiła poinformować o powyższym opinie publiczną. Istotną kwestią jest też to, że odmawianie zawarcia porozumienia przez ZAIKS i wynikłe z tego opóźnienie w przekazywaniu dodatkowego wynagrodzenia jest działaniem na niekorzyść artystów i twórców, o których interesy ZAIKS rzekomo ma dbać.